Ο ελαστικοφόρος φορτωτής 4080 έχει σχεδιαστεί για μεσαίες και μεγαλύτερες γεωργικές επιχειρήσεις. Αυτή η κατηγορία μεγέθους χρησιμοποιείται με επιτυχία και σε βιομηχανικές και εμπορικές επιχειρήσεις. Η άνετη καμπίνα του ελαστικοφόρου φορτωτή 4080 προσφέρει άφθονο χώρο για τα πόδια, σαφώς διατεταγμένα όργανα, άνετο κάθισμα οδηγού και βέλτιστη ορατότητα του εξαρτήματος. Ένας χώρος εργασίας που υποστηρίζει και παρακινεί πλήρως τον χειριστή. Με αυτόν τον τρόπο, μπορεί να γίνει άνετη και συγκεντρωμένη εργασία με τον φορτωτή, ακόμη και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Το υδραυλικό σύστημα υψηλής απόδοσης με αισθητήρα φορτίου υψηλής ροής, με ροή 150 l/min, είναι το ισχυρότερο στην κατηγορία 6 t. Αυτό επιτρέπει τη λειτουργία μπροστινών εξαρτημάτων με υψηλές απαιτήσεις λαδιού, όπως, π.χ., ένα εκχιονιστικό. Αυτό το μηχάνημα κάνει κάθε εφαρμογή εργασίας απλά πιο παραγωγική.
Τεχνικά δεδομένα
| Engine manufacturer | Perkins |
| Motor type | 904J-E36TA |
| Cylinder | 4 |
| Drive output | 74.4 kW |
| Drive output | 101.2 PS |
| At max. rpm | 2,200 U/min |
| Cylinder capacity | 3,621 cm³ |
| Type of coolant | Water |
| Exhaust standard level | V |
| Exhaust aftertreatment | DOC/DPF/SCR |
| Operating voltage | 12 V |
| Battery | 135 Ah |
| Alternator | 85 A |
| Operating weight | 5,900 kg |
| Tipping load with bucket – machine straight, loading frame horizontal | 3,674 kg |
| Tipping load with bucket – machine pivoted, loading frame horizontal | 3,031 kg |
| Tipping load with pallet fork – machine straight, loading frame horizontal | 3,344 kg |
| Tipping load with pallet fork – machine pivoted, loading frame horizontal | 2,791 kg |
| Driver’s cab | Cab |
| Tank capacity for fuel | 105 l |
| Tank capacity for hydraulic oil | 95 l |
| Tank capacity for urea solution | 19 l |
| Type of drive | Hydrostatic |
| Drive unit | universal joint shaft |
| Speed levels | 2 |
| Axle | PA 1422 |
| Travel speed Standard | 0-20 km/h |
| Travel speed Option 1 | 0-30 km/h |
| Travel speed Option 2 | 0-40 km/h |
| Operating brake | Disc brake (combined with parking brake) |
| Parking brake | Service and parking brake in the drive train acts on all 4 wheels |
| Differential lock | 100 % front axle + rear axle |
| Drive hydraulics working pressure (max.) | 455 bar |
| Work hydraulics discharge volume (max.) | 100 (115-150) l/min |
| Work hydraulics working pressure (max.) | 210 bar |
| Kinematics type | Z |
| Lifting cylinder | 2 |
| Tipping cylinder | 1 |
| Quick change system | hydraulic |
| Steering type | hydraulically activated articulated pendulum steering |
| Steering cylinder | 1 |
| Oscillating angle | ±12 degree |
| Average sound power level LwA (cabin) | 101.6 dB(A) |
| Guaranteed sound power level LwA (cabin) | 103 dB(A) |
| Specified sound pressure level LpA (cabin) | 74 dB(A) |
| FSD = operator’s canopy
DPF = diesel particulate filter DOC = diesel oxidation catalyst SCR = selective catalytic reduction Tipping load calculation pursuant to ISO 14397 |














