Ο συμπαγής τηλεσκοπικός φορτωτής T4512 χρησιμοποιείται με εξαιρετική επιτυχία εδώ και πολλά χρόνια σε πολλούς διαφορετικούς τομείς. Με τον T4512e, η Weidemann προσφέρει για πρώτη φορά έναν τηλεσκοπικό φορτωτή με ηλεκτρική κίνηση. Η ηλεκτροκίνητη έκδοση, T4512e, επιτρέπει την εργασία χωρίς εκπομπές ρύπων επί τόπου με μειωμένο επίπεδο θορύβου. Αυτό προστατεύει τον χειριστή και, για παράδειγμα, τα πολύτιμα ζώα και τους γείτονες εξίσου. Η μπαταρία ιόντων λιθίου 96 V διατίθεται σε δύο μεγέθη χωρητικότητας, έτσι ώστε οι χρόνοι λειτουργίας και φόρτισης να μπορούν να συντονίζονται ιδανικά με τις λειτουργικές απαιτήσεις εργασίας. Ο ηλεκτροκίνητος τηλεσκοπικός φορτωτής T4512e χαρακτηρίζεται από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του: συμπαγείς διαστάσεις, μεγάλο ύψος ανύψωσης, σύστημα διεύθυνσης σε όλους τους τροχούς, χαμηλό κέντρο βάρους και εξαιρετική σταθερότητα.
Τεχνικά δεδομένα
| Battery technology | Lithium-ion |
| Battery voltage class | 96 V |
| Battery capacity | 18.0 kWh |
| Battery weight | 186 kg |
| On-board charging capacity (max.) | 6 kW |
| Loading time (0-100%) | 3,2 – 7,5* h |
| Loading time (20-80%) | 1,8* h |
| Running time up to | 3,1** h |
| Battery technology | Lithium-ion |
| Battery voltage class | 96 V |
| Battery capacity | 28.0 kWh |
| Battery weight | 244 kg |
| On-board charging capacity (max.) | 6 kW |
| Loading time (0-100%) | 5,5 – 11,5* h |
| Loading time (20-80%) | 2,7* h |
| Running time up to | 5,2** h |
| Motor traction drive (ECE R085) | 33,1 kW |
| Motor work hydraulics (ECE R085) | 21.2 kW |
| Operating voltage | 12 V |
| Payload (max.) | 1,250 kg |
| Operating weight | 2,750 – 3,100 kg |
| Driver’s cab | Cab |
| Tank capacity for hydraulic oil | 36 l |
| Type of drive | Electrical |
| Drive unit | universal joint shaft |
| Speed levels | 2 |
| Axle | PAL1165 |
| Travel speed Standard | 0-15 km/h |
| Travel speed Option 1 | 0-20 km/h |
| Travel speed Option 2 | 0-25 km/h |
| Operating brake | Hydraulically operated disc brake |
| Parking brake | Electric parking brake with hill-hold function |
| Differential lock | 100% VA + HA (option) |
| Work hydraulics discharge volume (max.) | 41,6 l/min |
| Work hydraulics working pressure (max.) | 220 bar |
| Lifting cylinder | 1 |
| Tipping cylinder | 1 |
| Quick change system | Mechanical (hydraulically activated) |
| Steering type | Hydrostatic all-wheel steering with end position synchronization |
| Steering cylinder | 2 |
| Steering angle max. | 2×38 degree |
| Oscillating angle of the rear axle | ± 7 degree |
| Average sound power level LwA (cabin) | 85.7 dB(A) |
| Guaranteed sound power level LwA (cabin) | 87 dB(A) |
| Specified sound pressure level LpA (cabin) | 73 dB(A) |
| * The charging time is dependent on the different charging options. On-board battery charger 3 kW (standard) with additional on-board charger, total 6 kW (option). The following charging plug options are available: 230 V / 10 A Schuko, 230 V / 16 A CEE (blue, 3-pole), 400 V / 16 A CEE (red, three-phase, 5-pole), 400 V / 16 A (Type 2 plug wall box, IEC 62196), and other adapter plugs.** The running times of the battery are dependent on the respective application conditions, the task and the driving style. This may also mean that a longer running time can be achieved. The specified running times may also be undercut in extreme cases. The specified running times refer to uninterrupted operation and working with the machine. |
















